B i b l i o t e k a   p o l e c a …

 

 

W naszej bibliotece znajdują się wartościowe pozycje Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego:

O kłopotach ze spaniem i jak sobie z nimi poradzić

Ted Lobby  -  „Joasia i wilk

Joasię w snach goni straszny wilk. Jak jej pomóc? W tej książce rodzice, umiejętnie odwołując  się do pomysłowości  i  możliwości dziewczynki, układają wraz z nią plan działania. Niezbędne okazuje się wiara w siebie, trochę magii i przyjaciel. Potem nieco ćwiczeń…Czy uda się pokonać strasznego wilka?

Irene Wineman Marcus -  „Nocne straszydła”

Dlaczego dzieci boją się zasypiać? Skąd się biorą nocne lęki? Zgodnie z przesłaniem tej książeczki  dzieci często boją się swoich „złych” myśli, które krzywdzą innych. A jeśli złe życzenia się spełnią? Lęk przybiera formę straszydeł, które krzyczą na dziecko. Po lekturze dziecko nauczy się odróżniać „złe”, ale nieszkodliwe myśli -od złych, bo szkodliwych zachowań. Wtedy też znikną nocne straszydła.

Rodziny zastępcze i adopcja

Jennifer Wilgocki, Marcia Kahn Wright -  „Czas niepewności”

Dla dzieci w rodzinach zastępczych. Książka pomaga dziecku zrozumieć jego sytuacją prawną i rodzinną oraz przetrwać okres niepewności. To czas, w którym nikt nie potrafi odpowiedzieć na dręczące je pytania o przyszłość. Lektura zachęca dziecko, by pomimo to zachowało radość dzieciństwa i żyło pełnią życia.

Seria „Bezpieczne Dziecko”

Elżbieta  Zubrzycka  - „Powiedz komuś”

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, trzeba pomóc mu odróżnić , co jest dobre, a co złe. Nauczyć je szacunku, wiary i zaufania do siebie. Jak z nim rozmawiać na trudne tematy? Jak spowodować, aby mówiło o sprawach, które je niepokoją?  Ta książka pomoże przełamać  tabu milczenia.

Marjorie White  Pellegrino  - „Zbyt miła”

Pierwsza lekcja asertywności. Ania nigdy nie mówi NIE, bo stara się być miła dla wszystkich. Natychmiast popada w kłopoty. O wszystkim dowiaduje się dziadek. Uczy dziewczynkę konkretnych słów, które pozwolą jej nie ustępować , a zarazem zachować dobre stosunki z dziećmi. Wkrótce ona sama i wszyscy dookoła czują się lepiej i są szczęśliwsi.

Gilles Deleuze, Catherine DePino – „Śmierdzący ser”

Książka uczy, jak bronić się przed przemocą w szkole . Guz uczepił się Aleksa; popycha go, wyzywa, zabiera pieniądze... Jak chłopiec ma sobie z nim poradzić? Kiedy pomogli mu rodzice i poćwiczył nowe zachowania, na Guza czeka wielka niespodzianka.

Elżbieta Zubrzycka - ,,Słup soli”

Instrukcja, jak powstrzymać szkolnych dręczycieli. Pojedyncze dziecko nie ma siły przeciwstawić się dręczycielowi. Ale grupa? W tym opowiadaniu chłopiec, który się boi i nie cierpi dręczenia - pod wpływem i z pomocą swojego brata - zaczyna działać.

Elżbieta Zubrzycka - ,,Czy mogę pogłaskać psa?”

 Książka uczy zasady- poznaj, zanim zaufasz. Pomaga rozpoznać w psach czujące istoty, nie zawsze przyjazne. Czasem mogą być  wystraszone, złe albo agresywne. Instruktażowa książeczka pomoże dzieciom  i ich rodzicom ustalić zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierząt.

 Elżbieta Zubrzycka - „Nie lubię łaskotek”

Zapoznanie z prawem do mówienia NIE. Pogodna opowieść , która na przykładzie niewinnych łaskotek uczy, że dziecko ma prawo obronić się przed nieprzyjemnym / w tym także złym / dotykiem  i  natychmiast  zwracać się o pomoc, gdyby taka sytuacja zaistniała w jego życiu.

Elżbieta Zubrzycka – „Dobre i złe sekrety”

Dlaczego dzieci milczą, kiedy im lub komuś  obok dzieje się krzywda ? Kiedy sekretów należy  dochowywać , a kiedy nie wolno tego robić? Dziecko nauczy się, w jakich sytuacjach nie jest się wówczas  skarżypytą i trzeba koniecznie zwrócić się po pomoc  do kogoś dorosłego . Ta książka  ma pomóc w przełamywaniu tabu milczenia pomiędzy dzieckiem a dorosłym. Dzięki temu rodzice, nauczyciele i opiekunowie  będą mogli  na czas interweniować, aby ustrzec dzieci przed kłopotami, krzywdą lub nieszczęściem.

Elżbieta Zubrzycka – „Dręczyciel w klasie”

Dlaczego dręczyciel zyskuje tak bardzo silną pozycję w klasie i trudno z nim sobie poradzić? Książka porusza temat przemocy dzieci wobec dzieci. Wyjaśnia mechanizm chronienia krzywdziciela przez klasę, a tym samym bezradności nauczyciela. Pokazuje na czym polega dręczenie, kim  jest dręczyciel, kim jego ofiara i co robić, żeby powstrzymać takie zachowania u dzieci.

Elżbieta Zubrzycka – „Tajemnica Michasia”

To książka  o tym , że jeśli w życiu popadniesz w kłopoty  i popełnisz błędy , to możesz wyciągnąć z tego wielką naukę, która pomoże stać  się  wspaniałym człowiekiem. Jak łatwo źle ocenić człowieka…,także tego małego, wystraszonego zmianami, które nagle pojawiły się w jego życiu. Opowieść o chłopcu , jego sekretnym przyjacielu  i  łańcuchu pomyłek, które jednak znajdują szczęśliwe rozwiązanie.
Okazuje się, że z najbardziej nawet zaplątanej sytuacji  można znaleźć  wyjście i wiele się nauczyć. Szczególnie wtedy, gdy o trudnych  sprawach  wszyscy rozmawiają. 

Elżbieta Zubrzycka –„Jak pomyślę, tak zrobię”

Marek za chwilę ma ważny mecz. Trenuje strzały do bramki i cały czas pudłuje. Boi się, że przez niego przegrają. Dziewczyny  go  wyśmiewają, a koledzy będą mieli pretensje. Decyduje, że nie weźmie udziału w meczu. Czy to dobre rozwiązanie? Jak zakończy się ta historia?

Ta książka to pierwsza z cyklu książek o komunikacji: jak porozumiewać się z innymi, by rozwiązywać , a  nie zaostrzać  konflikty? Najpierw sprawa własnych myśli :dają siłę, wiarę w siebie  czy je odbierają? Nad myślami można  zapanować, można myśleć, co się chce.

Elżbieta Zubrzycka –„Po co się złościć”

Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu  o zasadach prawidłowej komunikacji.  Opowiadanie pokazuje dzieciom, skąd się bierze złość i do czego jest  potrzebna. Wyjaśnia, że czasem jest ona  uzasadniona
a czasem nie. Jak to odróżnić? Temu służy druga część książki, która omawia zjawisko złości, uczy jak nad nią zapanować  i wyrażać w taki sposób, który nie krzywdzi  nikogo.  

Elżbieta Zubrzycka – „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”

Oto pełna atrakcji opowieść  o wielkim strachu, przyjaźni, odwadze i zrozumieniu . Z tej książeczki wynika, że warto  biegać, ćwiczyć i nie bać się, nawet jeśli  strach wydaje się nie do pokonania. To także pouczająca historia o urokach odkrywania wielkiego świata i o tym, że trzeba słuchać mądrych rodziców, ale przede wszystkim - wierzyć w siebie.

O wyborach i wartościach 

Elżbieta Zubrzycka - „Lew. Bajka o dwóch królach”

Do spokojnej krainy, rządzonej przez starego, mądrego króla, wkracza młody lew i obietnicami bez pokrycia oraz siłą wyrzuca go z urzą. Co na to poddani? Dziecko nauczy się z tej książeczki, co jest ważniejsze : kłamstwo, siła i prawo pięści czy też uważność na innych i wzajemny szacunek.

Książki o uczuciach

Barbara Cain – Chyba jestem nieśmiały”

Większość dzieci miewa  okresy nieśmiałości. Ta książka opowiada o chłopcu, który popadł właśnie w taki  stan i nie śmie rozmawiać nawet 
z dobrymi  znajomymi. Jednak jest nadzieja – kiedy przychodzi właściwa chwila, dziecko potrafi poradzić sobie z tym uczuciem.

Rob Goldbatt – „ Pierwsza lekcja szczęścia"

Skąd się bierze szczęście? Jak po nie sięgnąć ? Mądra i głęboka opowieść o chłopcu, który chciał uniknąć smutku jednocześnie  pozbawiając się szczęścia.

Leo Buscaglia – „ Jesień Liścia Jasia”

Wszystkie dzieci prędzej czy później  spotkają się ze śmiercią, najpierw z odejściem ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać…? Przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Książka sprzedawana w milionowych nakładach i przetłumaczona na kilkanaście języków. Po raz pierwszy ukazała się w Polsce.