REGULAMIN

 

 

 

Spotkanie ERASMUS+ "You and me - through art to better future".

            W dniach 3-5 lutego 2021 r. odbyło się ostatnie międzynarodowe spotkanie nauczycieli
w ramach realizacji projektu ERASMUS+ "You and me - through art to better future". W spotkaniach, które ze względów pandemicznych odbywały się online, udział wzięli nauczyciele z wszystkich krajów partnerskich - z Łotwy, Turcji, Portugalii i Polski.

            W trakcie wideokonferencji zaprezentowano stworzony przez koleżanki z Portugalii padlet projektowy, przedstawiający charakterystyczną muzykę, instrumenty i tańce narodowe każdego
z państw partnerskich. Na tej podstawie, wszyscy partnerzy projektu, musieli stworzyć nowy padlet projektowy przedstawiający wszystkie działania LTT.

Następnie odbyło się szkolenie dotyczące kreatywnego tworzenia quizów i testów oraz pracy
w aplikacji Quizzizz. Może być ona używana na zajęciach i umożliwia uczniom i nauczycielom wspólną pracę w systemie online. W ramach zajęć każdy uczestnik rozwiązał przykładowy quiz.

            Ostatnim elementem spotkania było podsumowanie 2,5 letniej pracy uczniów i nauczycieli podczas realizacji zadań projektowych, podziękowania za doskonałe współdziałanie i pożegnanie wszystkich uczestników.

 

 


Wymiana międzynarodowa na Łotwie

W dniach 6 – 10 maja odbyła się w szkole na Łotwie druga międzynarodowa wymiana uczniów
w ramach realizacji projektu ERASMUS+ 
"You and me - through art to better future". W Daugavpils gościli przedstawiciele szkół z Portugalii, Turcji i Polski. W trakcie powitania wszyscy uczestnicy mieli możliwość poznania specyfiki kraju, regionu, miasta i szkoły będącej gospodarzem
i organizatorem tego spotkania. W trakcie wymiany uczniowie uczestniczyli 
w zajęciach projektowych, tj. w warsztatach kreatywnych pt. „Odzież nowym życiem surowców wtórnych”,
w trakcie których tworzyli stroje ekologiczne. Kulminacyjnym punktem warsztatów był pokaz mody
w wykonaniu uczniów szkoły łotewskiej, a następnie szkół biorących udział 
w projekcie.  Innym rodzajem zajęć zaproponowanych dla uczniów były gry i zabawy rekreacyjne. Uczniowie rywalizowali w mieszanych grupach w różnych konkurencjach sportowych. Zabawy pozwoliły na lepsze poznanie się uczniów z krajów partnerskich, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz komunikację w języku angielskim. Uczniowie i nauczyciele brali także udział w wielu wycieczkach: zwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia w Aglonie, spacerowali po Wzgórzu Chrystusa, zobaczyli malownicze jezioro Certoks i wspięli się na wysoką wieżę, z której podziwiali dolinę rzeki Dźwiny. Odwiedzili także Muzeum Chleba, a następnie uczestniczyli w warsztatach wypieku łotewskiego chleba. Wspaniałym doświadczeniem dla uczestników była wizyta w Rydze – stolicy Łotwy, gdzie uczniowie zobaczyli nowoczesną Bibliotekę Narodową, centrum rozrywkowe „Lido” oraz malownicze Stare Miasto. W kolejnym dniu uczniowie i nauczyciele poznali tradycje garncarskie w Clay Art Center, a następnie uczestniczyli
w warsztatach ceramicznych. Po południu zwiedzili fortyfikacje w Daugavpils oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Marka Rothko.  Czas wizyty upłynął szybko i wspaniale. Zostały zawarte nowe przyjaźnie i przykro było się rozstawać.

 

 Spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli

 

           W listopadzie 2019r. w Turcji odbyło się spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli. Celem spotkania szkoleniowego była wymiana dobrych praktyk oraz wypracowanie innowacyjnych metod form prowadzonych zajęć pozalekcyjnych, aby były one atrakcyjne dla uczniów oraz wpisywały
się w rzeczywistość w jakiej funkcjonują dzieci w obecnych czasach.

            Nauczyciele szkół partnerskich przygotowali prezentacje na temat zajęć rozwijających zainteresowania prowadzonych w ich szkołach. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń oraz pomysłów dotyczących stosowanych form zajęć pozalekcyjnych, a także umożliwiło wypracowanie dobrych praktyk, które nauczyciele będą mogli wykorzystać w dalszej pracy z dziećmi. Jednym
z elementów spotkania szkoleniowego był udział w zajęciach plastycznych dotyczących techniki EBRU (tradycyjnej techniki malowania na wodzie charakterystycznej dla Turcji), gdzie nauczyciele mieli okazję obserwować pracę dzieci oraz nabyć umiejętność nieznanej w pozostałych krajach partnerskich metodzie artystycznej.

 

 

 

#ERASMUSDAYS

Dnia 12.10.2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Erasmus Days 2019. W związku z realizacją trzech projektów Erasmus+, połączyliśmy wszystkie działania projektowe i zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji. Odbyły się:

- konkurs matematyczny SUDOKU

- akcja "Zdrowe śniadanie, bystrzejszy umysł - śniadanie na świecie"

- upowszechnianie rezultatów projektów - m.in. gazetki prozdrowotnej, ulotek,

prezentacji

- przygotowaliśmy fotoksiążki obrazujące działania projektowe i dotychczasowe wymiany międzynarodowe

- malowaliśmy wielokolorowe mandale symbolizujące wielokulturowość Europy

- przygotowaliśmy nagrody dla uczniów ( z logo Erasmus+)

Wszyscy świetnie się bawiliśmy:))

 

 


 Wizyta w Portugalii

Marzec i Erasmus + to fascynujący wyjazd do ciepłej już o tej porze roku Portugalii. Pobyt w tym nadatlantyckim kraju rozpoczęliśmy od gorącego przyjęcia naszych uczniów przez portugalskich kolegów i koleżanki oraz ich rodziców. Długi lot z Polski zrekompensował  wspólnie spędzony czas z nowymi  przyjaciółmi. Każdy kolejny dzień niósł mnóstwo atrakcji i emocji. Uczestniczyliśmy
w zajęciach lekcyjnych, a na warsztatach plastycznych wspólnie wykonywaliśmy ciekawe prace plastyczne. Pobyt w Portugalii nie mógł obejść się bez poznania szkolnych zwyczajów, zwiedzania okolicy Sobredy, spacerów po pięknym wybrzeżu Atlantyku, delektowania się kulinarnymi specjałami oraz pobytu w stolicy tego pięknego kraju - Lizbonie.

 

 

 

Sztuka przestrzenna - warsztaty

W związku z realizacją projektu Erasmus+ uczniowie naszej szkoły, razem z p.Wiolettą Małachowską, stworzyli formę sztuki przestrzennej z materiałów ekologicznych. Rzeźbę nazwano "Wieża odlotów".
 

 

 

 "Ja i Ty - przez sztukę do lepszej przyszłości"

   W lutym 2019 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne związane z realizacją  projektu Erasmus+  "Ja i Ty - przez sztukę do lepszej przyszłości". Uczniowie klas VII i VIII tworzyli prace pn."Ja i Ty – jak wyobrażam sobie siebie i swoich kolegów ze szkół partnerskich". Najlepsze prace zostaną zabrane do Portugalii, gdzie staną się elementem wspólnej wystawy w portugalskiej szkole.

 


 

Międzynarodowy Konkurs na LOGO projektu

W związku z realizacją projektu "Ja i Ty - przez sztukę do lepszej przyszłości" programu Erasmus+ przeprowadziliśmy międzynarodowy konkurs na logo projektu. W każdej ze szkół partnerskich wybrano 3 najlepsze prace, które zostały przywiezione na Spotkanie Międzynarodowe w SP 3 w grudniu 2018r.  Po zliczeniu głosów okazało się, że jako finalne LOGO projektu, zwyciężyła praca uczennicy z naszej szkoły - Michaliny Kurowskiej.

Serdecznie GRATULUJEMY!!!

 

Projekt programu Erasmus+„Ja i Ty – przez sztukę do lepszej przyszłości”

SP nr 3 w Słupsku

           W dniach 04-06 grudnia 2018r. Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku gościli u siebie nauczycieli ze szkół z Germencik w Turcji, Sobredy
w Portugalii oraz Daugavpils na Łotwie. Spotkanie związane było z realizacją projektu edukacyjnego „Ja i Ty – przez sztukę do lepszej przyszłości” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
W trakcie pierwszego dnia wizyty nauczyciele zwiedzili SP 3 w Słupsku, wzięli udział w ceremonii powitalnej oraz w warsztatach z arteterapii pod patronatem ODN w Słupsku. Drugiego dnia pojechali na wycieczkę objazdową do Trójmiasta. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie projektowe mające na celu ustalenie szczegółów realizacji działań projektowych przez kolejne dwa lata. Po spotkaniu goście wspólnie z delegacją SP 3 w Słupsku spotkali się w Urzędzie Miasta
z Wiceprezydent Słupska Panią Martą Makuch oraz z Dyrektor Wydziału Oświaty Panią Anną Sadlak. Podczas spotkania rozmawiano o systemie edukacji w poszczególnych krajach, podobieństwach i różnicach w pracy szkoły.