W marcu jak w garncu, tak mówi polskie przysłowie. Podczas zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie omawiali wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywali zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką. W trakcie zajęć została przedstawiona uczniom wiosenna roślinność – zdjęcia wybranych kwiatów, krzewów i drzew. Uczniowie zapoznali się również z ptakami przylatującymi do Polski na wiosnę – obejrzeli zdjęcia najpopularniejszych gatunków. Założyli wiosenny ogródek, wysiali w doniczkach rzeżuchę i posadzili cebulę, obserwowali ich wzrost. Zajęli się pielęgnacją roślin doniczkowych z parapetu.
21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Przyszła do nas wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącą się do życia przyrodą. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku. W czasie pobytu na świeżym powietrzu malowali farbami na foli, symptomy wiosny. W ramach realizacji innowacji - Mali Badacze - uczestniczyli w eksperymencie - pływające robaczki.
W miesiącu lutym wiele działo się w naszej szkolnej świetlicy. Dzieci wzięły udział w spotkaniu z funkcjonariuszem straży miejskiej na temat bezpiecznego spędzania ferii. Podczas zajęć poznały jak obchodzony jest karnawał w Polsce i na świecie. Wykonały także piękne maski i inne dekoracje karnawałowe. Z okazji Walentynek uczniowie zostali zapoznani z ideą tego święta, jego tradycją i historią. Przygotowali kartki walentynkowe, w których mogli wyrazić swoją sympatię do koleżanki lub kolegi. Oprócz odpoczynku poobiedniego nie zabrakło wyjść na świeże powietrze - na boisko oraz układania klocków lego oraz „wafli”, z których powstawały piękne budowle. Czas spędzony w świetlicy był też czasem rozwiązywania łamigłówek i krzyżówek, gier stolikowych oraz wspólnego odrabiania zadań domowych.
Na początku listopada uczniowie przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. W czasie zajęć tematycznych odbyły się pogadanki dotyczące tradycji obchodów tego święta i jego symboliki w oparciu o zgromadzone pomoce dydaktyczne i prezentacje multimedialne. Dzieci utrwaliły symbole narodowe Polski i ich znaczenie - Godło, Hymn Państwowy, Flaga. Z przyjemnością i dumą śpiewały pieśni patriotyczne.
W ramach projektu Planszowa Świetlica uczniowie otrzymali ciekawe gry dydaktyczne.
W tym miesiącu odbył się Kiermasz Słodkości, z którego profity zostaną przeznaczone na zakup artykułów papierniczych dla dzieci do świetlicy.
W Listopadzie obchodzili Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki. W ramach projektu Dzieciństwo bez przemocy grali w emocjonalne podchody na boisku szkolnym. Miesiąc zakończyliśmy wróżbami i zabawą Andrzejkową.
Po długiej przerwie świątecznej z wielką chęcią powróciliśmy do szkoły. W naszej świetlicy czekała na nas niespodzianka. Nasza szkoła zdobyła IV miejsce w ogólnopolskim konkursie dla placówek edukacyjnych Dziecięcy Kącik z Kiddymoon 24. Wygraliśmy namiot, tunel oraz deskę balansującą. Ale to nie wszystko! Z profitów przeprowadzonego kiermaszu p. n.: Słodki poczęstunek nasze panie zakupiły dla nas różne zestawy klocków, koraliki i gumki kreatywne oraz duże komplety kolorowych mazaków.
Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka wykonaliśmy laurki, bukiety kwiatów z papieru, składane serwisy do kawy i herbaty oraz portrety naszych ukochanych babć i dziadków.
Okres karnawału zachęcił nas do wykonania masek na bal oraz fajerwerków na czarnym papierze.
Okres zimowy to trudny czas dla ptaków, które zostają z nami przez cały rok oraz tych , które przylatują do nas w tym czasie. Podczas zajęć wykonaliśmy karmniki. Nowy rok bardzo miło nas zaskoczył!
W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji rozwiązywaliśmy krzyżówki, rebusy, zagadki, wykonaliśmy wiele prac plastycznych i technicznych ulubionych zwierząt. Wzięliśmy także udział w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci rysowały swoich nauczycieli. Z prac zrobiono wystawę, gdzie zadaniem dzieci było rozpoznanie swoich wychowawców i innych pracowników szkoły. Gratulowaliśmy naszej koleżance Oliwii Chmielowiec z kl. IIc, która zdobyła I miejsce w konkursie międzyszkolnym pn. „ Jesienne drzewo”. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych związanych z fantazją, wyobraźnią oraz dużą kreatywnością cechujących naszych wspaniałych uczniów. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu pn. „Świetlicowa fabryka tlenu”, gdzie naszym zadaniem było wyhodowanie drzewa z owocującego drzewa. W ramach innowacji uczniowie świetlicy brali udział w eksperymencie farbowania kapusty. Podczas zajęć świetlicowych dzieci nauczyły się rozpoznawać emocje i właściwie na nie reagować. Dowiedziały się także jak ważne jest dostrzeganie emocji swoich oraz innych i jak sobie z nimi radzić.