REGULAMIN

 

Spotkanie międzynarodowe   ERASMUS+ Brewise

            W dniach 8-10 lutego 2021 r. odbyło się międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół w Hiszpanii, Łotwie, Portugalii, Turcji i Polski, w ramach realizacji zadań projektu ERASMUS+ Brewise - „Healthier breakfast, wiser minds”.

            W trakcie 3-dniowych zajęć, które ze względu na pandemię odbywały się w systemie online, w formie wideokonferencji, uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach i wykonywali powierzone zadania. Jednym z nich było zaprezentowanie zasad zdrowego odżywiania na podstawie treści znanych bajek. Następnie każda grupa nagrywała i prezentowała swoje bajki pozostałym uczestnikom. Inne zadania wykonane przez uczniów polegały m.in. na wykonaniu mapy myśli, rozwiązaniu quizu kulturowego i opracowanie ankiety końcowej dla uczestników spotkania.

          Po wykonaniu wszystkich zadań przewidzianych w programie dokonano podsumowania wszystkich działań projektowych, dziękując sobie za owocną 2,5 letnią współpracę. Końcową część spotkania stanowiło pożegnanie uczniów i nauczycieli uczestniczących w realizacji projektu.

 

 

Wymiana międzynarodowa Erasmus+ Brewise w Hiszpanii

            W lutym 2020 roku odbyła się czwarta międzynarodowa wymiana uczniów w ramach realizacji projektu „Healthier breakfast, wiser minds”. Jej celem była kontynuacja działań promujących zdrowe odżywianie. Tym razem uczniowie i nauczyciele z Portugalii, Polski, Łotwy, Hiszpanii i Chorwacji spotkali się w Granollers w Hiszpanii. W trakcie wizyty uczestnicy projektu wzięli udział w ceremonii powitalnej, zwiedzili szkołę, którą gospodarze na tę okoliczność „zaczarowali” w swoiste muzeum sztuki z eksponatami o tematyce żywieniowej. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy brali udział w warsztatach, w trakcie których tworzyli bloga, redagowali tematyczną broszurę informacyjną dotyczącą dotychczasowych działań projektowych, wzięli udział w debacie na temat diety i jej wpływie na zdrowie oraz nagrywali filmy, które następnie umieszczali na Youtubie. Podczas pobytu, uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach kulinarnych, zwiedzili Barcelonę, Palamos i Gironę. W Granollers uczestniczyli w grze terenowej, polegającej na odnalezieniu wcześniej wyznaczonych miejsc, sfotografowaniu się przy występujących tam obiektach i umieszczeniu zdjęć na Instagramie. W ramach przedsięwzięć organizacyjnych odbyły się spotkania nauczycieli, podczas których przeprowadzono ewaluację dotychczasowych działań i ustalono szczegóły realizacji kolejnych celów.Wizyta przebiegała
w bardzo miłej atmosferze. Zawarto nowe znajomości i przyjaźnie. Doskonalono także umiejętności w zakresie komunikowania się w języku angielskim.

 

 

 

Czwarte Zdrowe Śniadanie

Czwarte zdrowe śniadanie miało na celu pokazanie uczniom jak łatwo można przygotować zdrowe przekąski do szkoły. Wykorzystaliśmy do tego suszone owoce i warzywa (tzw.chipsy warzywne
i owocowe), drobne snacki warzywne oraz granolę z jogurtem naturalnym. Wszystkim bardzo smakowały nowe pomysły:)

 

 

 

Seixal, PORTUGAL

W dniach 13-18 października 2019 roku odwiedziliśmy  naszą szkołę partnerską
w Portugalii w ramach programu Erasmus +. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas ósmych.
W spotkaniu udział wzięli także nasi przyjaciele z Chorwacji, Hiszpanii i Łotwy. Celem wizyty było przedstawienie podjętych przez partnerów zadań, promujących zdrowe życie, bez cukru
i konserwantów.

13.10. niedziela – pierwszy dzień Jesteśmy! Wylądowałyśmy na lotnisku w Lizbonie po około  trzech godzinach lotu. Polska żegnała nas chłodem, a Portugalia przywitała ciepłym, słonecznym dniem.

14.10. poniedziałek – drugi dzień Pierwszy dzień w szkole rozpoczynamy od gry pomocnej
w przełamaniu barrier językowych – poznajemy się;). Godziny mijają znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy. Już o 11.30 czekają na nas autobusy, którymi dojedziemy do Seixal, gdzie przydadza się stroje kąpielowe i ręczniki – czas na sporty wodne!!!! Po pływaniu kajakami ruszamy w rejs tradycyjną łodzią – Varino Amoros - poznajemy historię tego malowniczego miasteczka.

15.10. wtorek – trzeci dzień

Już o 8.40 wybieramy się w podróż do Lisbony, która wita nas słońcem i pięknymi budowlami nad oceanem. Po zwiedzeniu Belém / Jerónimos Monastery i Belém Tower czas na chwilę przerwy, gdyż o 14.30 ruszamy ulicami Lisbony z aparatami w ręce - Instagram Challenge.

16.10. środa – czwarty dzień

Od samego rana, pełni energii, ruszamy w podróż do pięknej Almady. Spacer zielonymi uliczkami parku daje nam siłę do ćwiczeń – pilates i joga. Dla zdrowia jesteśmy gotowi na wszystko;) 17.10. czwartek – piąty dzień

Kolejny dzień wyjazdu. A my mamy coraz więcej pomysłów, by zdrowo żyć! W dosłownym
i przenośnym znaczeniu. Po śniadaniu jedziemy na wycieczkę  do Setubal, które słynie
z największego targu rybnego w Portugalii. Z pomocą szefa kuchni renomowanej restauracji poznajemy smaki morza. Wieczorem ogarnia nas szaleństwo – cudny zachód słońca, tańce
i pyszna kolacja nad brzegiem oceanu – to jest to, co lubimy najbardziej. 18.10.  piątek – szósty dzień

Dzisiaj był ciężki dzień.  Musieliśmy stworzyć Bloga na temat życia bez cukru – Jesteśmy wielcy – UDAŁO SIĘ!!!.

Po ciężkiej pracy ruszyliśmy na wspólny spacer z naszymi przyjaciółmi z trzech cudownych krajów.

Jak ten czas szybko mija – ostatnie godziny:(.

Już o 02.30 w nocy musimy być na lotnisku.

Żegnamy  się z rodzinami goszczącymi. Łzy płyną strumieniami. Jeszcze tylko wymiana adresów, uściski, wspólne zdjęcie. 19.10. sobota – siódmy dzień

Ostatni dzień - Good bye Lisbona! - Witaj Słupsku!

 

 

Trzecie Zdrowe Śniadanie

Kontynuując działania związane z przygotowaniem zdrowych śniadań, tym razem przygotowaliśmy słodkie, ale też zdrowe, przekąski z polenty i soków owocowych:)

 

 

Drugie Zdrowe Śniadanie

Tematem naszego drugiego śniadania było „Koniec z cukrem”, więc postanowiliśmy przygotować kilka zdrowych przekąsek. W kwietniu studenci chorwaccy, portugalscy, polscy, łotewscy
i hiszpańscy przygotowali kilka bezcukrowych przekąsek w ramach projektu BREWISE. Uczniowie spotkali się w szkole i podzielili zadania na grupy. Niektórzy byli odpowiedzialni za robienie zdjęć
i filmów na BREWISE Instagram, podczas gdy inni siekali warzywa na houmus i przygotowywali smakołyki tahini. Kiedy skończyliśmy, poszliśmy do różnych klas, aby uczniowie naszej szkoły mogli skosztować zdrowego śniadania. Na początku poszliśmy na zajęcia i rozdaliśmy je naszym uczniom. Następnie przeszliśmy z klasy do klasy. Odwiedziliśmy także biuro Pani Dyrektor. Wszyscy byli zadowoleni z naszych przekąsek!

 

 

Wymiana międzynarodowa w Chorwacji

12 maja 2019 r. nasz projekt Brewise świętował drugie spotkanie. Wszyscy uczestnicy wybrali się do Rijeki (Chorwacja) do Szkoły Podstawowej Kozala.
W poniedziałek i czwartek wybraliśmy się do Starej Susicy, zamku w górach, gdzie zaczęliśmy pracować nad projektem magazynu. Mieliśmy czas poznać się i stać się zintegrowaną grupą.
W środę wybraliśmy się na wycieczkę krajoznawczą do Rijeki, a później udaliśmy się do różnych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, do gazety Novi List i do Radia Rijeka, aby zobaczyć, jak działają.
W czwartek rano pojechaliśmy do odwiedzić prezydenta miasta,, a potem popłynęliśmy łodzią na wyspę Cres i do Moscanickiej Dragi. Mieliśmy 2 godziny wolnego czasu i lunch na łodzi.
W piątek zaprojektowaliśmy magazyn projektu BREWISE.

 

 

 

Pierwsza międzynarodowa wymiana Erasmus+ BREWISE w naszej szkole

            W marcu bieżącego roku odbyła się w naszej szkole pierwsza międzynarodowa wymiana uczniów w ramach realizacji projektu "HEALTHIER BREAKFAST, WISER MINDS". Gościli u nas przedstawiciele szkół z Portugalii, Hiszpanii, Łotwy i Chorwacji.

            W trakcie wizyty nasi goście zwiedzili szkołę, wzięli udział w ceremonii powitalnej oraz
w warsztatach z zakresu zdrowego odżywiania przygotowanych przez każdą szkołę, uczestniczącą w realizacji projektu. Uczniowie brali także udział w warsztatach kulinarnych w ZSP nr 1 w Słupsku, zorganizowanych przez nauczycieli i uczniów tamtejszej szkoły przygotowujących się do pracy
w branży gastronomicznej. Pod ich fachowym okiem przygotowywali zdrowe, smaczne i kolorowe potrawy śniadaniowe.

            W trakcie pobytu uczestnicy projektu zwiedzieli Słupsk, przespacerowali się po promenadzie w Ustce oraz uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. W Gdyni w Centrum Nauki Eksperyment wzięli udział w warsztatach dotyczących ludzkiego ciała, a następnie odwiedzili Muzeum Morskie
i spacerowali po Długim Targu w Gdańsku.

            W ramach działań organizacyjnych odbyło się także spotkanie, podczas którego ustalono szczegóły realizacji kolejnych zadań w ramach w/w projektu.

            Wizyta przebiegała w miłej atmosferze, uczestnicy zawarli nowe przyjaźnie. Podczas realizacji zadań projektowych komunikacja przebiegała w języku angielskim, co stwarzało możliwość doskonalenia umiejętności uczniów w zakresie komunikacji w tym języku.

________________________

      W związku z realizacją projektu Erasmus+  "Healthier breakfast, wiser minds" uczniowie klas VII i VIII przygotowali zdrowe śniadanie dla swoich kolegów
i nauczycieli. W menu były placuszki bananowe i szaszłyki owocowe. Było pysznie i zdrowo :)

 

 

 _______________________

     W związku z realizacją projektu "Healthier breakfast, wiser minds" programu Erasmus+ przeprowadziliśmy szkolny konkurs na logo projektu. Nagrodziliśmy pięć prac, a trzy z nich zostały zabrane do Hiszpanii, by wziąć udział w konkursie międzynarodowym. Ostatecznie, jako finalne LOGO projektu, zwyciężyła praca ucznia z Hiszpanii - zielone jabłuszko ze skrótem nazwy projektu BreWise.