Laboratorium Przyszłości - nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkoły w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne.
Z powyższego programu rządowego szkoła otrzymała 244.500 zł.
Kwotę tę przeznaczono na zakup sprzętu i pomocy naukowych, między innymi:
- drukarka 3D ( 3 szt.) + filamenty
- długopisy BANACH 3D
- pracownia druku 3D ( zestaw podstawowy i rozszerzony) - 1 szt.
- laptop Dell - 3 szt.
- kamera cyfrowa przenośna - 1szt.
- sprzęt nagłośniający Power Dynamics + mikrofony i kolumny - 2 szt ( zestaw)
- zestawy Lego ( zestaw podstawowy ( 8 szt.) i rozszerzony ( 3 szt)
- roboty Krypton 4 - 12 szt.
- dron DJI - 1 szt.
- skaner - 1 szt.
- wirtualne laboratorium ClassVR - 16 szt.
- zestaw mebli do pracowni - 1 szt.
- mikroskopy - 5 szt.
- laminatory z folią - 2 szt.
- zestaw narzędzi dla ucznia - 2 szt.
- maszyny do szycia - 2 szt.
Zakupiony sprzęt pozwoli na rozwój kompetencji ucznia na wielu płaszczyznach edukacyjnych. Pomoże rozwinąć zdolności manualne i techniczne. Będzie służył również
w rozwoju samodzielnego i krytycznego myślenia na zajęciach z: matematyki, fizyki, geografii, biologii, informatyki, chemii, historii i na wielu innych przedmiotach, oraz imprezach szkolnych i okolicznościowych.
__________________________________
Jesienne liście 3D
15 października w klasie 5 odbyła się wyjątkowa lekcja informatyki! Uczniowie mieli okazję stworzyć piękne wzory w kształcie jesiennych liści przy użyciu długopisu 3D. Kreatywność i zapał były niesamowite! Jesteśmy dumni z naszych małych artystów.
Praca z maszyną do szycia
W ramach lekcji techniki uczniowie klasy 5c uczyli się podstaw obsługiwania maszyn do szycia.
Euglena pod mikroskopem
W ramach programu Laboratoria przyszłości, na lekcji biologii uczniowie pracowali z użyciem mikroskopu. To zdecydowanie jedne z ulubionych zajęć uczniów, do tego stopnia, że nawet podczas przerwy chcą zostać, aby podziwiać świat w kropli wody. Klasy 5 z zaciekawieniem obserwowały w tym tygodniu euglenę.
W pokoju nastolatka
W klasie 6b zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem narzędzi mierniczych do tematu „W pokoju nastolatka”. Uczniowie mierzyli wysokość siedziska i ławki i sprawdzali w tabeli czy jest dopasowana do wzrostu.
Rozwijamy kreatywność
Matematyka ba boisku szkolnym
Lekcja matematyki w klasie 2a i 2c odbyła się na szkolnym boisku. Nasz obszar mierzyliśmy za pomocą miarek ze skrzynek narzędziowych z inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez MEN pn. LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
Lekcja plastyki - Kwitnące drzewa w klasie 3a
Zajęcia plenerowe. Użycie aparatu fotograficznego zakupionego przez szkołę w ramach programu "Laboratorium Przyszłości".
3c też chciała zobaczyć, jakie zmiany nastały w przyrodzie i uwiecznić je na pracach plastycznych. Działania i efekty pracy zostały zapisane w obiektywie aparatu fotograficznego w ramach Laboratorium Przyszłości.
Laboratoria przyszłości. Sprzęt do obróbki drewna. Wiertarki, pilniki, narzędzia miernicze.
W pierwszej kolejności z pomocą instrukcji młodzi geografowie złożyli urządzenie, a następnie przystąpili do regulacji ustawień niezbędnych do obserwacji nieba i krajobrazu.
Ozdoby wielkanocne za pomocą długopisu 3 D
Dnia 3 kwietnia 2023 r. uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej wykonali ozdoby wielkanocne za pomocą długopisu 3 D. Były to owieczki, zajączki i pisanki. Samodzielnie stworzone dekoracje sprawiły nam wiele radości.
Żelazko i deska do prasowania na jezyku polskim
Pistolety klejowe.
Podczas lekcji techniki uczniowie klasy 4b wykorzystali pistolety klejowe do wykonania stroików i kartek wielkanocnych.
GOGLE VR w 3c
Uczniowie klasy 3 c podczas edukacji informatycznej zapoznali się z obsługą GOGLI VR, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Dzięki nowej technologii przeniosły się wirtualnie do Los Angeles. Chodziły ulicami tego miasta, patrzyły na nie z lotu ptaka. Podziwiały z samolotu krajobraz Stanów Zjednoczonych. Przy tej okazji była to też lekcja, na której dzieci sprawdziły swoje predyspozycje zawodowe. Mogły sobie odpowiedzieć na pytanie - pilot, czy stewardesa to zawód dla mnie?
Wykorzystanie maszyny do szycia na zajęciach rewalidacyjnych
Dwie uczennice z klas ósmych poznały podstawy obsługi maszyny oraz uczyły się szyć ściegiem prostym i zygzakowatym. Efektem pracy jednej z nich było uszycie poduszeczki.
Podobne zajęcia zostały przeprowadzone również z uczennicą z klasy 6b.
Wykonywane polecenia miały dodatkowo za zadanie ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz regulację napięcia mięśniowego.
Zajęcia dla obcokrajowców z mikroskopem
Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu mikroskopowego przeprowadzone 10 marca 2023 r. w ramach zajęć dla obcokrajowców.
Modele w technologii 3D
Na lekcjach informatyki w klasach ósmych uczniowie w zespołach programowali modele w technologii 3D. Program ten umożliwiał wykorzystanie różnych brył geometryczny do budowania przestrzennego. Po zaprojektowaniu modelu wydrukowaliśmy go na drukarce 3D.
Określamy predyspozycje zawodowe
Uczniowie klas ósmych podczas indywidualnych rozmów ze szkolnym doradcą zawodowym, wykorzystując sprzęt z „Laboratorium Przyszłości” (maszyna do szycia, zestaw elektroniki Be CREO kit) sprawdzali swoje predyspozycje zawodowe. Takie spotkania mają pomóc w trafnym wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Zajęcia z blenderem
W ramach zajęć o zdrowym żywieniu w klasach 2a i 2c odbyły się zajęcia techniczno-praktyczne. Uczniowie samodzielnie tworzyli soki świeżo wyciskane oraz koktajle owocowe. Każde dziecko wg swoich upodobań dobierało składniki do wykonania napoju. W ramach zajęć używaliśmy blendera z programu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci uczyły się jak przy jego pomocy zrobić sok. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie użytkowania oraz o przepisach na najzdrowsze soki warzywno-owocowe. Zabawa była pyszna.
BeCREO kit na lekcjach informatyki
Na lekcjach informatyki uczniowie klas ósmych podczas lekcji z działu – Programowanie, wykorzystali zakupiony z projektu „Laboratoria Przyszłości” interdyscyplinarny, konstrukcyjny zestaw elektroniki BeCREO kit. Ten zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem Arduino, czujnikami i akcesoriami do nauki podstaw programowania i mechatroniki z elementami robotyki urozmaicił lekcje programowania oraz umożliwił uczniom wdrożyć i zaobserwować wynik działania programu. Podczas zajęć młodzież zaprogramowała działanie termometru, sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Nauczanie z BeCREO kit pozwoliło na realizację zagadnień z podstaw programowania poprzez konstruowanie i programowanie działających układów elektronicznych.
Los Angeles i San Francisco w Goglach VR
Owocowe koktajle z blenderem
Walentynkowe serduszka z długopisem 3D
W dniu 13 lutego 2023 r. uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonali walentynkowe serduszka-wisiorki przy użyciu długopisów 3 D z projektu "Laboratorium Przyszłości".
Teleskop na kółku biologiczno - geograficznym
W dniu 9 lutego 2023r. w godzinach wieczornych, uczniowie z koła biologiczno-geograficznego uczestniczyli w zajęciach, na których poznawali tajniki pracy z teleskopem. Po blisko trzech miesiącach oczekiwań na okno pogodowe, podjęta była próba zerknięcia w przestrzeń kosmiczną. Niestety aura nie do końca dopisała, niebo było prawie
w całości przysłonięte cienką warstwą chmur. Zgodnie postanowiliśmy, spotkać się jeszcze raz, kiedy warunki pogodowe dopiszą.
Świetlicowe śnieżynki za pomocą długopisu 3D
W dniu 11 stycznia 2023 r. uczniowie w czasie pobytu w świetlicy wykonali śnieżynki za pomocą długopisu 3 D z projektu "Laboratorium przyszłości".
Lekcja techniki z maszyną do szycia
W styczniu uczniowie klasy 5d po raz pierwszy usiedli przy maszynie do szycia. Tematem nauka ściegów nie tylko ręcznych.
Lekcja informatyki z ozdobami 3D
W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie na lekcjach informatyki wykonywali ozdoby świąteczne z wykorzystaniem długopisów 3D. Większość uczniów po raz pierwszy wykonali ręczny wydruk 3D.
Zajęcia świetlicowe z długopisem 3D
Podczas zajęć świetlicowych w dniu 13 grudnia uczniowie skorzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratorium Przyszłości". Pod okiem nauczycielek wykonali serca na choinkę wykorzystując dłygopisy 3D.
Zajęcia rewalidacyjne z narzędziami
12 grudnia na zajęciach z rewalidacji wykorzystano narzędzia takie jak młotek, kombinerki, gwoździki. Uczeń z klasy 7b wykonał świąteczny wieszak na klucze, ćwicząc motorykę małą.
Aparat fotograficzny
Wykorzystanie aparatu fotograficznego pozyskaznego z programu "Laboratorium Przyszłości".W grudniu sprzętem wykonywane były zdjęcia dekoracji zimowych i światecznych na holu szkolnym.
Zajęcia wyrównawcze z historii dla obcokrajowców
28 listopada podczas zajeć wyrównawczych z historii czekała uczniów niespodzianka. Za pomocą długopisów 3D młodzi ludzie mogli dotknąć historii zupełnie inaczej.
Lekcja techniki w 6e
Uczniowie klasy 6e podczas realizacji tematu z techniki - " W pokoju nastolatka" dokonywali pomiarów wysokości siedzenia
i ławki, aby obliczyć, czy mają prawidłowo dostosowane wysokością krzesła względem ławek.
Zajęcia wyrównawcze dla obcokrajowców - uczniowie z Ukrainy
28 października 2022 r. Temat zajęć - Obserwacje mikroskopowe - utrwalamy nowe słownictwo.
LEKCJA BIOLOGII W 5A
5 października 2022 r. Temat lekcji realizowany w ramach podstawy programowej - Prowadzimy obserwacje mikroskopowe.
DRUKARKA 3D
W klasach piątych i szóstych na lekcjach informatyki uczniowie poznali budowę drukarki 3D zakupionej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Nauczyciel uruchomił proces wydruku modelu Kula Ziemska. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały wydruk, większość z nich po raz pierwszy miała okazję zobaczyć działanie drukarki 3D.
DŁUGOPISY 3D
Podczas lekcji informatyki klasy czwarte i piąte testowały pracę z Długopisami 3D. Ten nowy sprzęt bardzo przypadł do gustu wszystkim uczniom. Technologia 3D w prosty sposób umożliwia tworzenie niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Rysowanie Długopisem 3D rozwija u ucznia kreatywności oraz naukę planowania przestrzennego. Korzystanie z nowoczesnych Długopisów 3D pozwala na prowadzenie kreatywnych, innowacyjnych lekcji oraz umożliwia doskonalenie zdolności manualnych. Na lekcji informatyki uczniowie zdobyli umiejętności posługiwania się tymi nowoczesnymi długopisami, co ułatwi nauczycielom wszystkich przedmiotów skorzystanie z nowoczesnego sprzętu podczas lekcji. Tym samym lekcje będą atrakcyjniejsze. Długopis 3D wyzwala dobre emocje, które wspomagają proces uczenia, umożliwia łączenie teorii z praktyką, uczy cierpliwości. Zajęcia
z użyciem długopisów motywują do realizacji własnych pomysłów, rozwijają zainteresowania.
NARZĘDZIA MIERNICZE
W ramach programu Laboratoria przyszłości uczniowie podczas lekcji techniki zapoznali się z zawartością skrzynek
z narzędziami. Wykorzystali narzędzia miernicze do pomiaru długości, szerokości i grubości różnych przedmiotów.
ZAJĘCIA Z MIKROSKOPAMI
W bieżącym tygodniu uczniowie z koła biologiczno-geograficznego klas szóstych i siódmych, uczestniczyli
w pierwszych zajęciach, w ramach programu Laboratoria przyszłości. Grupa pracowała z mikroskopami.
Zapoznali się z elementami jego wyposażenia, następnie poznali budowę urządzenia. Dowiedzieli się jakie są możliwości wykorzystania obiektywów oraz co to śruba makro- i mikrometryczna. Zwieńczeniem zajęć było oglądanie preparatów mikroskopowych, co przysporzyło wiele radości.