znaki do hymnu

 

  V EDYCJA

Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych - "Do Hymnu"

W bieżącym roku szkolnym nasza Szkoła  przystąpiła do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych – „Do HYMNU”. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie konkursowe polega na grupowym wykonaniu jednogłosowo, „a cappella” przez możliwie największą liczbę uczniów Szkoły: Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych: „Rota”, „Gaude Mater Polonia”.

Prezentacja konkursowa odbędzie się 26 października 2022r. w sali gimnastycznej naszej placówki.

 

 

26 października wzięliśmy udział w wyjątkowej rywalizacji ogłoszonej przez Narodowe Centrum Kultury, polegającej na wspólnym, jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych („Gaude Mater Polonia”, „Rota”). Te niełatwe utwory wybrzmiały
z taką siłą, że nie można było powstrzymać wzruszeń  i spływających po policzkach łez. Takie emocje wywołał występ pół tysiąca uczniów szkolnego chóru pod batutą pani Ewy Chowaniec. Całość dopełniła piękna dekoracja, odświętne stroje i kokardy narodowe – wszystko zgodnie
z regulaminem konkursu, nad którym czuwali członkowie jury: prof. dr hab. Roman Grucza oraz prof. dr hab. Aleksandra Grucza – Rogalska.

   W konkursie „Do Hymnu” szkoły rywalizują o atrakcyjne nagrody finansowe, ale i dostosowują się do założeń organizatorów. My także. Przede wszystkim w tej ważnej sprawie zintegrowaliśmy się, budując w sobie poczucie dumy narodowej i dbałość o dziedzictwo narodowe.

W V edycji Konkursu nasza szoła zajęła I miejsce w województwie  i wygrała 5000 zł.!

Pani Ewa Chowaniec dyrygentk doskonala

Ponad 500 uczniw podczas przesluchania do konkursu

Profesor Roman Grucza wrecza Pani dyrektor Marzenie Wolskiej dyplom konkursowy

Uczniowie otrzymuja dyplom konkursowy

Wspolne zdjecie z komisja konkursowa

Odprowadzenie pocztu sztandarowego szkoly

 

 

MI

 

  • INFORMACJE O MISIACH >>>

  • MISIOWY KONKURS >>>

 

Laboratorium Przyszłości  - nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkoły w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne.

Z powyższego programu rządowego  szkoła otrzymała 244.500 zł.

 Kwotę tę przeznaczono na zakup sprzętu i pomocy naukowych, między innymi:

- drukarka 3D ( 3 szt.) + filamenty

- długopisy BANACH 3D

- pracownia druku 3D ( zestaw podstawowy i rozszerzony) - 1 szt.

- laptop Dell - 3 szt.

- kamera cyfrowa przenośna - 1szt.

- sprzęt nagłośniający Power Dynamics + mikrofony i kolumny - 2 szt ( zestaw)

- zestawy Lego ( zestaw podstawowy ( 8 szt.) i rozszerzony ( 3 szt)

- roboty Krypton 4 - 12 szt.

- dron DJI - 1 szt.

- skaner - 1 szt.

- wirtualne laboratorium ClassVR - 16 szt.

- zestaw mebli do pracowni - 1 szt.

- mikroskopy - 5 szt.

- laminatory z folią - 2 szt.

- zestaw narzędzi dla ucznia - 2 szt.

- maszyny do szycia - 2 szt.

Zakupiony sprzęt pozwoli na rozwój kompetencji ucznia na wielu płaszczyznach edukacyjnych. Pomoże rozwinąć zdolności manualne i techniczne. Będzie służył również
w rozwoju samodzielnego i krytycznego myślenia na zajęciach z: matematyki, fizyki, geografii, biologii, informatyki, chemii, historii i na wielu innych przedmiotach, oraz imprezach szkolnych i okolicznościowych.

__________________________________

Wspólna zabawa i nauka
22 kwietnia podczas zajęć informatycznych, uczniowie klasy 7 d podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami klasy 2 a . Siódmoklasiści zaprezentowali swoim młodszym kolegom obsługę i działanie gogli VR. Uczniowie wspólnie oglądali przygotowane programy "Lot nad LA" i "Życie w stawie".

 

Nowe pomoce naukowe na matematykę
Drukarka 3 D daje nam możliwość druku pomocy naukowych. Klasy młodsze otrzymały zestawy kostek matematycznych. Dzięki nim doskonalenie liczenia będzie atrakcyjniejsze.

Praca z maszyną do szycia

W ramach lekcji techniki uczniowie klasy 5c uczyli się podstaw obsługiwania maszyn do szycia.

Euglena pod mikroskopem

W ramach programu Laboratoria przyszłości, na lekcji biologii uczniowie pracowali z użyciem mikroskopu. To zdecydowanie jedne z ulubionych zajęć uczniów, do tego stopnia, że nawet podczas przerwy chcą zostać, aby podziwiać świat w kropli wody. Klasy 5 z zaciekawieniem obserwowały w tym tygodniu euglenę.

W zimowo - świątecznym nastroju 
Śnieg stopniał, Boże Narodzenie tuż, tuż. Klasy czwarte korzystając z długopisów Banach 3D wykonywały gwiazdki. Cierpliwość, skupienie uwagi i pomysłowość pozwoliły dobrze się bawić i osiągnąć sukces.

W pokoju nastolatka

W klasie 6b zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem narzędzi mierniczych do tematu „W pokoju nastolatka”. Uczniowie mierzyli wysokość siedziska i ławki i sprawdzali w tabeli czy jest dopasowana do wzrostu.

Rozwijamy kreatywność

Na lekcji informatyki uczniowie klas czwartych i siódmych rozbudzali wyobraźnię przestrzenną oraz rozwijali kreatywność wykorzystując długopisy 3 D Banach. Wykazali przy tym dużo cierpliwości oraz chętnie współpracowali z kolegami tworząc ciekawe formy.

Matematyka ba boisku szkolnym

Lekcja matematyki w klasie 2a i 2c odbyła się na szkolnym boisku. Nasz obszar mierzyliśmy za pomocą miarek  ze skrzynek narzędziowych z inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez MEN pn. LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. 

Lekcja plastyki - Kwitnące drzewa w klasie 3a

Zajęcia plenerowe. Użycie aparatu fotograficznego zakupionego przez szkołę w ramach programu "Laboratorium Przyszłości".

3c też chciała zobaczyć, jakie zmiany nastały w przyrodzie i uwiecznić je na pracach plastycznych. Działania i efekty pracy zostały zapisane w obiektywie aparatu fotograficznego w ramach Laboratorium Przyszłości.

Laboratoria przyszłości. Sprzęt do obróbki drewna. Wiertarki, pilniki, narzędzia miernicze.

Uczniowie klasy 5c podczas lekcji o drewnie zapoznali się z sprzętem do jego obróbki. Do pracy używali wiertarek, pilników i narzędzi mierniczych.
Praca z drewnem podobała się uczniom i chętnie współpracowali i wymieniali się narzędziami.
 
Teleskop na kole geograficznym
28 marca w trakcie zajęć koła geograficznego uczniowie poznawali zasady działania teleskopu, zakupionego przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
W pierwszej kolejności z pomocą instrukcji młodzi geografowie złożyli urządzenie, a następnie przystąpili do regulacji ustawień niezbędnych do obserwacji nieba i krajobrazu.

Ozdoby wielkanocne za pomocą długopisu 3 D

Dnia 3 kwietnia 2023 r. uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej wykonali ozdoby wielkanocne za pomocą długopisu 3 D.  Były to owieczki, zajączki i pisanki. Samodzielnie stworzone dekoracje sprawiły nam wiele radości.

Żelazko i deska do prasowania na jezyku polskim

Na lekcjach języka polskiego uczniowie kilku klas szóstych uczyli się (wykorzystując sprzęt z projektu „Laboratoria przyszłości”) nowej formy wypowiedzi – instrukcji. Śmiechu było co niemiara. Okazało się, że obsługa żelazka nie jest taka prosta.
Mamy nadzieję, że nabyte dziś umiejętności uczniowie wykorzystają w domach.

Pistolety klejowe.
Podczas lekcji techniki uczniowie klasy 4b wykorzystali pistolety klejowe do wykonania stroików i kartek wielkanocnych.

 

GOGLE VR w 3c

Uczniowie klasy 3 c podczas edukacji informatycznej zapoznali się z obsługą GOGLI VR, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Dzięki nowej technologii przeniosły się wirtualnie do Los Angeles. Chodziły ulicami tego miasta, patrzyły na nie z lotu ptaka. Podziwiały z samolotu krajobraz Stanów Zjednoczonych. Przy tej okazji była to też lekcja, na której dzieci sprawdziły swoje predyspozycje zawodowe. Mogły sobie odpowiedzieć na pytanie - pilot, czy stewardesa to zawód dla mnie?

 

Wykorzystanie maszyny do szycia na zajęciach rewalidacyjnych

Dwie uczennice z klas ósmych poznały podstawy obsługi maszyny oraz uczyły się szyć ściegiem prostym i zygzakowatym. Efektem pracy jednej z nich było uszycie poduszeczki.
Podobne zajęcia zostały przeprowadzone również z uczennicą z klasy 6b.
Wykonywane polecenia miały dodatkowo za zadanie ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz regulację napięcia mięśniowego.

Zajęcia dla obcokrajowców z mikroskopem

Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu mikroskopowego przeprowadzone 10 marca 2023 r. w ramach zajęć dla obcokrajowców. 

Modele w technologii 3D

Na lekcjach informatyki w klasach ósmych uczniowie w zespołach programowali modele w technologii 3D. Program ten umożliwiał wykorzystanie różnych brył geometryczny do budowania przestrzennego. Po zaprojektowaniu modelu wydrukowaliśmy go na drukarce 3D.

Określamy predyspozycje zawodowe

Uczniowie klas ósmych podczas indywidualnych rozmów ze szkolnym doradcą zawodowym, wykorzystując sprzęt z „Laboratorium Przyszłości” (maszyna do szycia, zestaw elektroniki Be CREO kit) sprawdzali swoje predyspozycje zawodowe. Takie spotkania mają  pomóc w trafnym wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Zajęcia z blenderem

W ramach zajęć o zdrowym żywieniu w klasach 2a i 2c odbyły się zajęcia techniczno-praktyczne. Uczniowie samodzielnie tworzyli soki świeżo wyciskane oraz koktajle owocowe. Każde dziecko wg swoich upodobań dobierało składniki do wykonania napoju. W ramach zajęć używaliśmy blendera z programu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci uczyły się jak przy jego pomocy zrobić sok. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie użytkowania oraz o przepisach na najzdrowsze soki warzywno-owocowe. Zabawa była pyszna.


BeCREO kit na lekcjach informatyki
Na lekcjach informatyki uczniowie klas ósmych podczas lekcji z działu – Programowanie,  wykorzystali zakupiony z projektu „Laboratoria Przyszłości” interdyscyplinarny, konstrukcyjny zestaw elektroniki BeCREO kit. Ten zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem Arduino, czujnikami i akcesoriami do nauki podstaw programowania i mechatroniki z elementami robotyki urozmaicił lekcje programowania oraz umożliwił uczniom wdrożyć i zaobserwować wynik działania programu. Podczas zajęć młodzież zaprogramowała działanie termometru, sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Nauczanie z BeCREO kit pozwoliło na realizację zagadnień z podstaw programowania  poprzez konstruowanie i programowanie działających układów elektronicznych.


 

Los Angeles i San Francisco w Goglach VR

Na lekcjach informatyki uczniowie klas piątych i szóstych dzięki Goglom VR zakupionym z projektu „Laboratoria Przyszłości” udali się w wirtualną podróż samolotem o zachodzie słońca nad Los Angeles. Mieli też możliwość obejrzeć z lotu ptaka najsłynniejszy most w San Francisco. Ta wirtualna wycieczka w przestrzeni powietrznej dostarczyła uczniom wiele emocji.
 

Owocowe koktajle z blenderem

17 lutego na lekcji wychowawczej w klasie 4b skorzystaliśmy z blenderów zakupionych w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości" i przygotowaliśmy zdrowe koktajle owocowe.
Po czwartkowych pączkach dobrze było dzisiaj przyjąć trochę witamin. 

Walentynkowe serduszka z długopisem 3D

W dniu 13 lutego 2023 r. uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonali walentynkowe serduszka-wisiorki przy użyciu długopisów 3 D z projektu "Laboratorium Przyszłości". 

Teleskop na kółku biologiczno - geograficznym

W dniu 9 lutego 2023r. w godzinach wieczornych, uczniowie z koła biologiczno-geograficznego uczestniczyli w zajęciach, na których poznawali tajniki pracy z teleskopem. Po blisko trzech miesiącach oczekiwań na okno pogodowe, podjęta była próba zerknięcia w przestrzeń kosmiczną. Niestety aura nie do końca dopisała, niebo było prawie
w całości przysłonięte cienką warstwą chmur. Zgodnie postanowiliśmy, spotkać się jeszcze raz, kiedy warunki pogodowe dopiszą.

 

,,Witaminki, witaminki" 
W ramach projektu ,,Laboratorium przyszłości”, podczas zajęć świetlicowych 5 lutego, wykorzystując blender, dzieci zrobiły przepyszne owocowe koktajle.
Zajęcia dostarczyły wiele radości oraz zdrowia. 
 

Świetlicowe śnieżynki za pomocą długopisu 3D

W dniu 11 stycznia 2023 r. uczniowie w czasie pobytu w świetlicy wykonali śnieżynki za pomocą długopisu 3 D z projektu "Laboratorium przyszłości".

Lekcja techniki z maszyną do szycia

W styczniu uczniowie klasy 5d po raz pierwszy usiedli przy maszynie do szycia. Tematem nauka ściegów nie tylko ręcznych.

Lekcja informatyki z ozdobami 3D

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie na lekcjach informatyki wykonywali ozdoby świąteczne z wykorzystaniem długopisów 3D. Większość uczniów po raz pierwszy wykonali ręczny wydruk 3D.

 

Zajęcia świetlicowe z długopisem 3D

Podczas zajęć świetlicowych w dniu 13 grudnia uczniowie skorzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu "Laboratorium Przyszłości". Pod okiem nauczycielek wykonali serca na choinkę wykorzystując dłygopisy 3D.

 Zajęcia rewalidacyjne z narzędziami

12 grudnia na zajęciach z rewalidacji wykorzystano narzędzia takie jak młotek, kombinerki, gwoździki. Uczeń z klasy 7b wykonał świąteczny wieszak na klucze, ćwicząc motorykę małą.

Aparat fotograficzny

Wykorzystanie aparatu fotograficznego pozyskaznego z programu "Laboratorium Przyszłości".W grudniu sprzętem wykonywane były zdjęcia dekoracji zimowych i światecznych na holu szkolnym.

 Zajęcia wyrównawcze z historii dla obcokrajowców

28 listopada podczas zajeć wyrównawczych z historii czekała uczniów niespodzianka. Za pomocą długopisów 3D młodzi ludzie mogli dotknąć historii zupełnie inaczej.

 

 

Lekcja techniki w 6e

Uczniowie klasy 6e podczas realizacji tematu z techniki - " W pokoju nastolatka" dokonywali pomiarów wysokości siedzenia
i ławki, aby obliczyć, czy mają prawidłowo dostosowane wysokością krzesła względem ławek. 

 

Zajęcia wyrównawcze dla obcokrajowców - uczniowie z Ukrainy 

28 października 2022 r. Temat zajęć - Obserwacje mikroskopowe - utrwalamy nowe słownictwo.

 

 

LEKCJA BIOLOGII W 5A

5 października 2022 r. Temat lekcji realizowany w ramach podstawy programowej - Prowadzimy obserwacje mikroskopowe.

 

DRUKARKA 3D

W klasach piątych i szóstych na lekcjach informatyki  uczniowie poznali budowę drukarki 3D zakupionej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Nauczyciel uruchomił proces wydruku modelu Kula Ziemska. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały wydruk, większość z nich po raz pierwszy miała okazję zobaczyć działanie drukarki 3D.

 

DŁUGOPISY 3D

Podczas lekcji informatyki klasy czwarte i piąte testowały pracę z Długopisami 3D. Ten nowy sprzęt bardzo przypadł do gustu wszystkim uczniom. Technologia 3D w prosty sposób umożliwia tworzenie niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Rysowanie Długopisem 3D rozwija u ucznia kreatywności oraz naukę planowania przestrzennego. Korzystanie z nowoczesnych Długopisów 3D pozwala na prowadzenie kreatywnych, innowacyjnych lekcji oraz umożliwia doskonalenie zdolności manualnych. Na lekcji informatyki uczniowie zdobyli umiejętności posługiwania się tymi nowoczesnymi długopisami, co ułatwi nauczycielom wszystkich przedmiotów skorzystanie z nowoczesnego sprzętu podczas lekcji. Tym samym lekcje będą atrakcyjniejsze. Długopis 3D wyzwala dobre emocje, które wspomagają proces uczenia, umożliwia łączenie teorii z praktyką, uczy cierpliwości. Zajęcia
z użyciem długopisów motywują do realizacji własnych pomysłów, rozwijają zainteresowania.

 

NARZĘDZIA MIERNICZE

W ramach programu Laboratoria przyszłości uczniowie podczas lekcji techniki zapoznali się z zawartością skrzynek
z narzędziami. Wykorzystali narzędzia miernicze do pomiaru długości, szerokości i grubości różnych przedmiotów.

ZAJĘCIA Z MIKROSKOPAMI

W bieżącym tygodniu uczniowie z koła biologiczno-geograficznego klas szóstych i siódmych, uczestniczyli
w pierwszych zajęciach, w ramach programu Laboratoria przyszłości. Grupa pracowała z mikroskopami.
Zapoznali się z elementami jego wyposażenia, następnie poznali budowę urządzenia. Dowiedzieli się jakie są możliwości wykorzystania obiektywów oraz co to śruba makro- i mikrometryczna. Zwieńczeniem zajęć było oglądanie preparatów mikroskopowych, co przysporzyło wiele radości.

 

 

 

Podkategorie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Zajęcia pozalekcyjne